logó Budapesti Műszaki SZC Egressy Gábor Két Tanítási Nyelvű Technikum

Archívum

Szülői értekezlet a leendő 9. évfolyam számára

2019. 05. 22-én 16 órai kezdettel szülői értekezleteket tartunk az iskola ebédlőjében a 2019/2020-ban induló 9. évfolyam részére.
A tanulóknak ekkor lesz az első osztályfőnöki órájuk, ahol írnak egy angol nyelvi placement tesztet a csoportbeosztás elkészítése céljából.

Minden szülőt és tanulót várunk.

9. kny (két tanítási nyelvű) -B 211-es terem

9. A (informatika) - B 208-as terem

9. C (sport/elektronika)- B 28-as terem

Szerző: Szalayné Kelemen Ildikó

Közzétéve: 2019-05-28 16:54:07

Gondolatok a Karácsonyról

Az advent szó jelentése „eljövetel". A latin „adventus Domini" kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele". A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek" nevezték ezt az időszakot.Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 24 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.

Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe a katolikus hagyomány szerint a bűnbánat színét jelképező lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín, mert ez az öröm vasárnapja. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon.

Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: 1. hit, 2. remény, 3. öröm, 4. szeretet. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak:
  • Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást (hit);
  • zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás (remény);
  • Szűz Mária – aki megszülte a Fiút (öröm – rózsaszín gyertya);
  • Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez (szeretet).


A karácsonyi bejgli története
Gondolta volna, hogy ha karácsonykor a jól megszokott diós bejgli kerül az asztalra, az megóv a rontástól? Ha pedig mákos, akkor a következő évben nagy bőség és boldogság fogja érni a ház lakóit, a fiatal lányoknak pedig hamar férjet hoz az új esztendő? Nem véletlenül lett a bejgli Magyarország tradicionális karácsonyi süteménye, és nem véletlenül ekkora kedvencünk. Nézzük, honnan ered a története! Egyes források szerint a bejgli eredetileg Sziléziából származik, Európában a 14. század óta ismert kalácsfajta. Mások örmény eredetről írnak, és ahogyan ez lenni szokott, a pontos eredettörténet a múlt homályába vész. Ami bizonyos: a bejglit eredetileg patkó formájúra készítették, ebből eredeztetik német nevét, majd osztrák közvetítéssel került be a magyar nyelvbe is a 19. század második felében. Ekkora tehető ugyanis a Németországból átvett szokás, a karácsony ünneplése hazánkban. A karácsony és a mákos vagy diós töltetékkel töltött kalács pedig nagyon hamar összeforrt, igazi családi programmá vált készítésük. Nagyszüleink még maguk darálták a mákot, maguk törték és őrölték meg a diót, amiből készült a bejglik finom tölteléke. Egész napos családi program volt egy családnak való bejglit elkészíteni, amiben részt vettek kicsik és nagyok egyaránt. Sokféle változata van, ha megkérdezzük nagyszüleinket, szinte biztos, hogy el tudják majd mondani a saját, családi receptjüket. Mára már nem csak diós és mákos töltelékkel lehet készíteni, az elmúlt években divatos lett aszalt szilvát, aszalt sárgabarackot, marcipánt, nutellát is felhasználni a töltelékek elkészítéséhez, és természetesen léteznek már alakbarát, egészségtudatosváltozatok is. Mi a szép bejgli titka? Márványos, enyhén repedezett, fényes kéreg, ez jellemzi az igazi bejglit. No de hogyan érhetjük ezt el? Egy egész tojást és két tojássárgáját keverjünk össze, verjük fel őket. Ezzel kenjük be a sütés előtt álló kalácsok tetejét, majd hagyjuk őket megszáradni. Ha szépen megszáradt, felvert tojásfehérjével kenjük át az egészet. Ezt követően mehet a sütőbe, ahol szép aranybarnára sütjük őket!

Karácsony
A karácsony éj varázslatát valószínűleg mindnyájan ismerjük. Bár napjainkra az ajándékozás rendkívül fontos momentuma lett az ünnepnek, mégis a karácsony éj misztikuma, csodája nem múlt el. Ez az ünnep, melynek valódi tartalma a legelevenebben él ma is. Karácsony este minden elcsendesedik, a közlekedés leáll, és ha olyan szerencsénk van, hogy hó is esett, a csend még teljesebb. Míg advent a reményteli várakozás ideje, a Szenteste maga a megvalósult és beteljesedett csoda, a Megváltó születésének napja. A képzőművészetben, a zenében talán a legtöbbször feldolgozott téma.

Szerző: Járfás Ágnes

Közzétéve: 2019-01-07 10:46:58

Október 12.

A vezetőség döntése alapján az előzetes tervezés ellenére október 12-én nem lesz tanítás, helyette marad a december 14-ei tanítási/munkanap. Indoklás: az iskolában országos röplabda bajnokság lesz, illetve előreláthatólag sok sportoló diák is hiányozni fog. Mivel ez nem országos munkanap, a sportversenyeket ekkor tartják.

A Gólyanap október 11-én lesz, részletek később.

Köszönjük a megértést.

Szerző: Bazsóné Hablik Bernadett

Közzétéve: 2019-11-06 08:23:25

Fejlesztés

1. foglalkozás Ismerkedés, a képességek felmérése
2. foglalkozás A szakértői vélemények értelmezése

3. foglalkozás Vizuális diszkrimináció
4. foglalkozás Auditív diszkrimináció

Szerző: Simon Gabriella

Közzétéve: 2022-03-11 13:33:13

Protokoll a koronavírus kapcsán

Kedves Szülők!

A koronavírus kapcsán az alábbi tájékoztatást adjuk:

Az iskola a megszokott módon működik, amíg más központi utasítást nem kapunk.

Minden tőlünk telhetőt megteszünk a tanulók biztonsága és a fertőzésveszély csökkentése érdekében:

- fokozott higiéniás intézkedéseket vezettünk be, a fertőtlenítések és takarítások folyamatosak

- a mosdókban szappan rendelkezésre áll

- a folyosókon és a mosdókban kihelyezett plakátokon tájékoztatjuk a tanulókat a helyes kézmosásról

- az osztályfőnökök videókkal és beszélgetéssel hívják fel a figyelmet a megelőzés fontosságára

- a múzeum, színház, kiállítás, stb. programokat lemondjuk, a március 15-i ünnepség szűk keretben kerül megrendezésre, felvételről visszanézhető lesz

- terveink szerint hamarosan kikerül kézfertőtlenítő adagoló a portára és az ebédlőbe (beszerzés alatt van)


Az Önök együttműködését kérjük az alábbiakban:

- beszélgessenek gyermekükkel a megelőzés fontosságáról

- hívják fel Önök is a figyelmüket a kézfogás, ölelések, üdvözlő puszi mellőzésére

- kérjék meg őket, hogy körültekintőek legyenek, a szappanokat rendeltetésszerűen használják, és ne vigyék ki a mosdókból

- lehetőség szerint legyen náluk saját kézfertőtlenítő, nedves törlőkendő, papírzsebkendő

- hangsúlyozzák ki otthon is, hogy gyakrabban mossanak kezet. Az iskolába érkezéskor különösen fontos, ha BKV-val közlekednek

Kérjük, mindenképpen egyeztessenek az iskolával, ha külföldre utaznak gyermekükkel. Jelenleg nincs külföldi utazáson részt vevő tanulónk.

Kérjük Önöket,hogy amennyiben gyermekükön a vírusfertőzés komolyabb tüneteit észlelik (magas láz, erős köhögés,nehéz légzés),semmiképp ne jöjjön a tanuló iskolába. Vegyék fel a kapcsolatot minél hamarabb a háziorvossal. A koronavírus tünetei sok esetben enyhék, így akár megfázásnak tűnhetnek. Kérjük,ha csak ilyen tüneteket észlelnek, akkor se jöjjön gyermekük iskolába, amíg nem konzultáltak a háziorvosukkal.

Ha szülő, rokon vagy barát jön haza külföldi országból, szintén beszéljenek a háziorvossal, jöhet -e a tanuló közösségbe. Amíg nem kapnak erre választ, maradjon otthon.

Ha bármilyen más betegségre utaló tünete van a tanulónak (hasmenés, hányás), akkor se jöjjön iskolába a teljes gyógyulásig.

Köszönjük az együttműködést!

Szerző: Szalayné Kelemen Ildikó

Közzétéve: 2024-01-11 13:40:55

Órarend 2018/2019 tanév

Az aktuális órarend: 2019. 05. 20 11:00

Órarend 2019. május 20.

AKTUÁLIS! órarend

Előző órarendek:
03.17
03.03
12.05
10.07
09.23
09.09

09.04








Szerző: Kajdy Adrienn

Közzétéve: 2019-08-23 20:14:25

KKV II.

Kis- és középvállalkozói ügyvezető képzés
Órarend 2018-19.
hamarosan


Szerző: Szalayné Kelemen Ildikó

Közzétéve: 2019-06-05 15:23:48

Felnőttképzés

A BMSZC-ben induló képzésekről, tanfolyamokról, kérjük, érdeklődjön az alábbi elérhetőségen vagy kattintson az alábbi linkekre:

felnottkepzes@bmszc.hu (kollégáink készséggel tájékoztatják a lehetőségekről)

Felnőttoktatás 2018/19

Vekop nyelvtanfolyam

Szerző: Szalayné Kelemen Ildikó

Közzétéve: 2019-06-05 15:23:32

Órarend

Az órarend utolsó változtatása 2017.09.03 16:00
AKTUÁLIS! órarend

Tavalyi órarend órarend:
vasárnap 2017.03.29




Szerző: Kajdy Adrienn

Közzétéve: 2018-09-22 15:42:40

Fülemüle Országos Informatika Verseny és díjkiosztó

Immár 7. alkalommal hirdettük meg a Fülemüle országos informatika tehetségkutató versenyt, ahol minden általános iskolás és középiskolás tanuló összemérheti tudását, kreativitását.

A legeredményesebb versenyzők értékes díjakat nyernek a a PCWorld, a GameStar, a Novell Magyarország, a Viacom Kft. és az Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete jóvoltából.

Mutasd meg mit tudsz. Vegyél részt Te is versenyünkön!

Nevezési határidő: 2017. február 16.
Díjkiosztó ünnepség: 2017. április 27. 14 óra

A verseny kiírása itt található: Fülemüle 2017.

Fülemüle díjátadó program (70 KB)

Szerző: Webmester

Közzétéve: 2017-09-12 13:46:14

Ahogy a legtöbb honlap, ez a webhely is használ sütiket a weboldalain.